W sieci znajdziesz wiele oklepanych zapytań i sam nie chcę zaznaczać, że moje są jakoś specjalnie oryginalne. Chcę Cię tylko zachęcić do testowania różnych opcji. Warto zwrócić uwagę, że zawsze możesz zadawać pytania w języku angielskim. Działanie ChataGPT jest o wiele lepsze i nawet jakbyś rozmawiał po angielsku to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poprosił narzędzie o przetłumaczenie wyniku.

Masz Facebook? Dołącz do grupy TechEntuzjastów
Dołącz do naszej grupy, w której będziesz mógł znaleźć informacje na temat najnowszych trendów, technik i narzędzi związanych z Technologią, IoT, AI i Prompt Engineering: DALL·E, GPT-3, GPT-4, Stable Diffusion, Midjourney
Tworząc zapytania korzystaj z takich zwrotów jak np. „Podsumuj”, „Przetłumacz”, „Kolejność”, „Wstaw do tabeli”. Dzięki czemu uzyskasz jeszcze lepsze odpowiedzi.
- JASNO SIĘ OKREŚL LUB ZADAJ SWOJE PYTANIE: Staraj się sformułować komendę lub pytanie w sposób jasny i bardzo zwięzły. Bądź konkretny. Zadawaj pytania, które wymagają jednoznacznej odpowiedzi.
- PODAJ ROLĘ SYSTEMU: Jesteś copywriterem/deweloperem/nauczycielem itp.
- OKREŚL KONTEKST: Pytanie dotyczy konkretnego tematu, napisz to, aby ChatGPT lepiej Cię zrozumiał.
- OKREŚL DŁUGOŚĆ TEKSTU: Zadaj limit tekstu odpowiedzi.
- UNIKAJ POTOCZNEGO SŁOWNICTWA I SKRÓTÓW: Wykorzystuj proste i zrozumiałe słownictwo.
- KORZYSTAJ Z SPECJALISTYCZNEGO SŁOWNICTWA: Chcesz odpowiedź z danego tematu bardziej precyzyjną? Używaj specjalistycznego słownictwa. GPT został trenowany na pokaźnym zbiorze tekstów. Z pewnością tam było takie słownictwo.
- LISTY: Twórz listy dotyczące danego tematu.
- TABELE: Twórz tabelę z konkretnymi kolumnami. Wypisz jakie kolumny Cię interesują. Końcowy wynik zrzucaj do excela.
- UNIKAJ PYTAŃ OCENIAJĄCYCH DANY TEMAT: Pytania mogą prowadzić do subiektywnych odpowiedzi. Staraj się unikać pytań np. „Czy uważasz, że nauka zdalna jest lepsza niż tradycyjna?” zamiast „Jakie są zalety i wady nauki zdalnej i tradycyjnej?”.
- KORZYSTAJ Z PRZYKŁADÓW: Czasem dokładniej jest sprecyzować swoją koncepcję przez podanie przykładu. Eksperymentuj z swoimi promptami.
- PRZEKROCZYŁEŚ LIMIT ZNAKÓW: Skończył Ci się limit znaków odpowiedzi? Powiedz, aby dokończył swoją wypowiedź od konkretnego punktu np. Dokończ [ZAKOŃCZONY FRAGMENT], Kontynuuj [ZAKOŃCZONY FRAGMENT].
Zajrzyj na tą stronę. Znajdziesz tu wiele przydatnych wskazówek: LearnPrompt.org : Learn The Art of Prompting
Chcesz otrzymywać wskazówki na e-mail? Zapisz się do newslettera
Jeśli nie wyświetla Ci się formularz zapisu to znaczy, że Twoja przeglądarka blokuje skrypty. Zajrzyj na tego linka, aby się zapisać: Newsletter.
Może znacie inne przykłady zapytań do ChatGPT w języku polskim lub angielskim? Czekam na Wasze maile. Wspólnie możemy stworzyć jeszcze bardziej wartościową i pomocną bazę zapytań, które ułatwią korzystanie z ChatGPT.