W poprzednich wpisach prezentowałem jak pobrać parametry sieci elektrycznej oraz dane o zużyciu energii z urządzenia MEW-01 za pomocą REST API. Tym razem zaprezentuję, jak rozpocząć analizę historii pomiarów MEW-01 w programie Power BI.
Do czego służy program Power BI?
Przedstawię Wam film, który doskonale przedstawia możliwości programu:
Zobacz film prezentujący program Power BI
Power BI jest programem, który umożliwia tworzenie interaktywnych wizualizacji czy też prezentacji danych na tyle prostych, aby móc tworzyć raporty i różne pulpity nawigacyjne. W tym artykule przedstawię, jak zastosować ten program z historią pomiarów urządzenia MEW-01 (monitora energii elektrycznej firmy ZAMEL).
W jaki sposób analizować dane z monitora energii elektrycznej MEW-01 w Power BI Desktop?
Na potrzeby tego artykułu wykorzystam Power BI o oznaczeniu Desktop. Program można pobrać pod tym linkiem: https://powerbi.microsoft.com/pl-pl/desktop/ lub z Microsoft Store z Menu Start w Windows.
1. Na samym początku logujemy się na nasze konto Supla Cloud. W tym celu przechodzimy na stronę: https://cloud.supla.org/login i wypełniamy dane dostępowe. Klikamy przycisk Zaloguj się.
2. W następnym kroku przechodzimy do zakładki Moja Supla. Odnajdujemy nasze urządzenie pomiarowe MEW-01 i przechodzimy do jego konfiguracji. W tym miejscu wybieramy opcję, która umożliwia pobranie historii pomiarów. Naciskamy przycisk Pobierz historię pomiarów i zapisujemy ją na dysku komputera. Będzie to spakowany plik .zip.
3. Teraz czas na jego rozpakowanie. Otrzymany plik CSV wykorzystamy w programie Power BI. W tym pliku znajdzie się cała historia pomiarów z naszego urządzenia, którą możemy wykorzystać do sporządzania przeróżnych analiz.

4. Uruchamiamy program Power BI Desktop. Po jego uruchomieniu naciskamy przycisk Pobierz dane.
5. Wskazujemy plik, który chcielibyśmy wczytać do programu. W naszym wypadku będzie to plik CSV, który zawiera historię pomiarów. Wybieramy z listy opcję Plik tekstowy lub CSV i naciskamy przycisk Połącz.
6. Gdy to zrobimy to zobaczymy okno, w którym wskazujemy plik z naszymi pomiarami.
7. Pojawi się tabelka wstępnego przekształcania naszych danych. Ustawiamy kodowanie UTF-8 i wybieramy przycisk Przekształć dane.
Sugeruję, aby teraz zrobić sobie dobrą herbatę. Czeka nas trochę zabawy z tabelkami. 🙂
8. Czas na zmianę wartości kolumn. Zrobimy porządek z kropkami.
Dla każdej kolumny, w której są wyniki pomiarów, musimy zmienić wartości na przecinki. Zaznaczamy wszystkie kolumny i wybieramy opcję zmień wartości.
9. Pojawi się okno, w którym wskażemy jaką wartość szukamy i na jaką zmieniamy. Wypełniamy zgodnie z zdjęciem poniżej i naciskamy OK.

10. Nasze kolumny zmieniły wartości. W miejscu kropek pojawiły się przecinki.
11. Teraz powtarzamy tą samą czynność dla wszystkich kolumn. Musimy zmienić typ danych na liczby dziesiętne, aby nie było błędów.
12. Tak wyglądają pożądane przez nas kolumny i ich typy danych.
13. Dane pomiarowe z pobranego pliku CSV wykonywane są narastająco. To oznacza, że import danych w tym momencie będzie przekłamany. Nas interesuje różnica zarejestrowanych wartości 10-minutowych przez MEW-01. Jak to zrobić?
Dodajemy kolumnę indeksu zaczynającą się od 0.